Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, żeby korzytać z systemu
Książka Ryszarda Kapuścińskiego, wydana w 1978 roku, to fabularyzowany reportaż o dworze cesarza Hajle Sellasje I, który rządził w Etiopii w latach 1930–1936 i 1941–1974. Opowieści dworzan o strachu, służalczości, donosach, pochlebstwach i staraniach o cesarską łaskę układają się w historię o kulisach skorumpowanej władzy.
Łatwo znaleźć w tym tekście polityczne konteksty dotyczące ideologii, systemów czy partii rządzących. Jeszcze łatwiej byłoby też dopasować do bohaterów powieści konkretne osoby ze świata polityki, jednak twórcy spektaklu nie na tym chcą skupić uwagę widzów.
„Cesarz” jest bowiem idealnym materiałem do opowiedzenia o naturalnej, a zarazem ułomnej cesze ludzkiego charakteru, jaką jest potrzeba narzucania innym własnej woli. Udowadniania za wszelką cenę, że coś od nas zależy, że choćby najmniejsza decyzja jest naszą decyzją. Na Scenie Ciśnień zobaczymy więc spektakl o pragnieniu władzy, o tym, do czego zdolny jest człowiek, by ją zdobyć, i jak cierpi, gdy rządzić nie może.